Capitolul IX Dispoziții tranzitorii și finale
Art. 133 Legea 295/2004 — Obligația societăților reglementate de Legea nr. 31/1990, republicată, cu modificările și completările ulterioare, de a se conforma anumitor interdicții prevăzute în prezenta lege
Lege nr. 295 din 28 iunie 2004 (republicată) privind regimul armelor şi al muniţiilor · Circulație Rutieră & Poliție
Societăților reglementate de Legea nr. 31/1990, republicată, cu modificările și completările ulterioare, care, în termen de 1 an de la data intrării în vigoare a prezentei legi, nu au luat măsurile necesare pentru a se conforma interdicției prevăzute la art. 104 alin. (6), li se retrage autorizația pentru desfășurarea de operațiuni cu arme, componente esențiale și muniții.
Istoricul articolului
Versiunile anterioare ale art. 133 și actele care l-au modificat, de la cea mai recentă.
10.06.2014 – prezentrepublicare
Abrogat.Obligația societăților reglementate de Legea nr. 31/1990, republicată, cu modificările și completările ulterioare, de a se conforma anumitor interdicții prevăzute în prezenta legeSocietăților reglementate de Legea nr. 31/1990, republicată, cu modificările și completările ulterioare, care, în termen de 1 an de la data intrării în vigoare a prezentei legi, nu au luat măsurile necesare pentru a se conforma interdicției prevăzute la art. 104 alin. (6), li se retrage autorizația pentru desfășurarea de operațiuni cu arme, componente esențiale și muniții.
01.02.2014 – 10.06.2014modificat prin Legea 187/2012
Uzul de armă letală, fără dreptUzul de armă letală, fără drept, constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoare de la 1 la 5 ani.Abrogat.17.11.2011 – 01.02.2014republicare
Sancțiuni(1) Contravențiile prevăzute la art. 132 se sancționează după cum urmează:a) cu amendă de la 100 lei la 500 lei, cele prevăzute la pct. 2, 6 și 21-23;b) cu amendă de la 501 lei la 1.000 lei, cele prevăzute la pct. 4, 9, 24, 26 și 28;c) cu amendă de la 1.001 lei la 2.000 lei, cele prevăzute la pct. 5, 7, 8, 10, 20, 29 și 39;d) cu amendă de la 2.001 lei la 5.000 lei, cele prevăzute la pct. 11-13, 16-19, 25, 27, 30-32, 41 și 50;e) cu amendă de la 5.001 lei la 10.000 lei, cele prevăzute la pct. 1, 3, 14, 15, 33, 38, 44-47, 52 și 53;f) cu amendă de la 10.001 lei la 15.000 lei, cele prevăzute la pct. 34-37;Uzul de armă letală, fără dreptg) cu amendă de la 15.001 lei la 30.000 lei, cele prevăzute la pct. 40, 42, 48, 49 și 51;h) cu amendă de la 30.001 lei la 50.000 lei, cele prevăzute la pct. 43.(2) Următoarelor contravenții prevăzute la art. 132 li se aplică sancțiuni complementare, după cum urmează:a) suspendarea dreptului de deținere, respectiv de port și folosire a armelor pentru o perioadă de 6 luni, celor prevăzute la pct. 10, 13, 17, 18, 24, 29, 31, 32, 39 și 53;b) anularea dreptului de deținere, de port și folosire a armelor, celor prevăzute la pct. 1, 3, 8, 11, 12, 14-16, 19 și 52;c) confiscarea armelor sau, după caz, a munițiilor prevăzute la pct. 3, 8, 20, 25 și 30-33;d) retragerea definitivă a autorizației eliberate în condițiile art. 108 alin. (1), pentru contravențiile prevăzute la pct. 43-49 și 51.Uzul de armă letală, fără drept, constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoare de la 1 la 5 ani.27.07.2011 – 17.11.2011modificat prin Legea 117/2011
Sancțiuni
(1) Contravențiile prevăzute la art. 132 se sancționează după cum urmează:
a) cu amendă de la 100 lei la 500 lei, cele prevăzute la
punctele 1, 5, 16, 17, 18 și 30;pct. 2, 6 și 21-23;b) cu amendă de la
500501 lei la 1.000 lei, cele prevăzute lapunctele 2, 6, 7, 20 și 21;pct. 4, 9, 24, 26 și 28;c) cu amendă de la
1.0001.001 lei la 2.000 lei, cele prevăzute lapunctele 3, 4, 15, 22 și 22^1;pct. 5, 7, 8, 10, 20, 29 și 39;d) cu amendă de la
2.0002.001 lei la 5.000 lei, cele prevăzute lapunctele 8, 11, 12, 13, 14, 19, 23, 24, 29 și 31;pct. 11-13, 16-19, 25, 27, 30-32, 41 și 50;e) cu amendă de la
5.0005.001 lei la 10.000 lei, cele prevăzute la pct.9,10, 24^1, 28, 34, 34^1, 35, 38 și 39;1, 3, 14, 15, 33, 38, 44-47, 52 și 53;f) cu amendă de la
10.00010.001 lei la 15.000 lei, cele prevăzute lapunctele 25-27;pct. 34-37;g) cu amendă de la
15.00015.001 lei la 30.000 lei, cele prevăzute lapunctele 32, 36 și 37;pct. 40, 42, 48, 49 și 51;h) cu amendă de la
30.00030.001 lei la 50.000 lei, cele prevăzute lapunctul 33.pct. 43.(2)
Urmatoarelor contraventiiUrmătoarelor contravenții prevăzute la art. 132 li se aplică sancțiuni complementare, după cumurmeaza:urmează:a) suspendarea dreptului de
detinere a armelor pentru o perioadă de 6 luni, celei prevăzute la punctul 8;b) suspendarea dreptuluideținere, respectiv de port și folosire a armelor pentru o perioadă de 6 luni, celor prevăzute lapunctele 11 și 14;c) suspendarea dreptului de port și folosire a armelor pentru o perioadă de 12 luni, celor prevăzute la punctele 12 și 39;d) confiscarea armei,pct. 10, 13, 17, 18, 24, 29, 31, 32, 39 și 53;b) anularea dreptului de deținere, de port și folosire a armelor, celor prevăzute la pct.
22^1 și 23;e) revocarea definitivă a dreptului de port și folosire a armelor, celor prevăzute la punctele 9, 10 și 38;1, 3, 8, 11, 12, 14-16, 19 și 52;c) confiscarea armelor sau, după caz, a munițiilor prevăzute la pct. 3, 8, 20, 25 și 30-33;
f)d) retragerea definitivă aavizului prevăzut la art. 106 alin. (1), celor prevăzute la punctele 32-37.autorizației eliberate în condițiile art. 108 alin. (1), pentru contravențiile prevăzute la pct. 43-49 și 51.17.11.2008 – 27.07.2011modificat prin Legea 268/2008
Sancțiuni
(1) Contravențiile prevăzute la art. 132 se sancționează după cum urmează:
a) cu amendă de la 100 lei la 500 lei, cele prevăzute la punctele 1, 5, 16, 17, 18 și 30;
b) cu amendă de la 500 lei la 1.000 lei, cele prevăzute la punctele 2, 6, 7, 20 și 21;
c) cu amendă de la 1.000 lei la 2.000 lei, cele prevăzute la punctele 3, 4, 15, 22 și 22^1;
d) cu amendă de la 2.000 lei la 5.000 lei, cele prevăzute la punctele 8, 11, 12, 13, 14, 19, 23, 24, 29 și 31;
e) cu amendă de la 5.000 lei la 10.000 lei, cele prevăzute la
punctele 9, 10, 28, 34,pct. 9,10, 24^1, 28, 34, 34^1, 35, 38 și 39;f) cu amendă de la 10.000 lei la 15.000 lei, cele prevăzute la punctele 25-27;
g) cu amendă de la 15.000 lei la 30.000 lei, cele prevăzute la punctele 32, 36 și 37;
h) cu amendă de la 30.000 lei la 50.000 lei, cele prevăzute la punctul 33.
(2) Urmatoarelor contraventii prevăzute la art. 132 li se aplică sancțiuni complementare, după cum urmeaza:
a) suspendarea dreptului de detinere a armelor pentru o perioadă de 6 luni, celei prevăzute la punctul 8;
b) suspendarea dreptului de port și folosire a armelor pentru o perioadă de 6 luni, celor prevăzute la punctele 11 și 14;
c) suspendarea dreptului de port și folosire a armelor pentru o perioadă de 12 luni, celor prevăzute la punctele 12 și 39;
d) confiscarea armei,
celei prevăzute la punctulcelor prevăzute la pct. 22^1 și 23;e) revocarea definitivă a dreptului de port și folosire a armelor, celor prevăzute la punctele 9, 10 și 38;
f) retragerea definitivă a avizului prevăzut la art. 106 alin. (1), celor prevăzute la punctele 32-37.
17.03.2008 – 17.11.2008modificat prin OUG 26/2008
Sancțiuni
(1)
ContraventiileContravențiile prevăzute la art. 132 se sancționează după cumurmeaza:urmează:a) cu amendă de la
1.000.000 lei la 5.000.000100 lei la 500 lei, cele prevăzute la punctele 1, 5, 16, 17, 18 și 30;b) cu amendă de la
5.000.000 lei la 10.000.000500 lei la 1.000 lei, cele prevăzute la punctele 2, 6, 7, 20 și 21;c) cu amendă de la
10.000.000 lei la 20.000.0001.000 lei la 2.000 lei, cele prevăzute la punctele 3, 4,15 și 22;15, 22 și 22^1;d) cu amendă de la
20.000.000 lei la 50.000.0002.000 lei la 5.000 lei, cele prevăzute la punctele 8, 11, 12, 13, 14, 19, 23, 24, 29 și 31;e) cu amendă de la
50.000.000 lei la 100.000.0005.000 lei la 10.000 lei, cele prevăzute la punctele 9, 10, 28, 34, 35, 38 și 39;f) cu amendă de la
100.000.000 lei la 150.000.00010.000 lei la 15.000 lei, cele prevăzute la punctele 25-27;g) cu amendă de la
150.000.000 lei la 300.000.00015.000 lei la 30.000 lei, cele prevăzute la punctele 32, 36 și 37;h) cu amendă de la
300.000.000 lei la 500.000.00030.000 lei la 50.000 lei, cele prevăzute la punctul 33.(2) Urmatoarelor contraventii prevăzute la art. 132 li se aplică sancțiuni complementare, după cum urmeaza:
a) suspendarea dreptului de detinere a armelor pentru o perioadă de 6 luni, celei prevăzute la punctul 8;
b) suspendarea dreptului de port și folosire a armelor pentru o perioadă de 6 luni, celor prevăzute la punctele 11 și 14;
c) suspendarea dreptului de port și folosire a armelor pentru o perioadă de 12 luni, celor prevăzute la punctele 12 și 39;
d) confiscarea armei, celei prevăzute la punctul 23;
e) revocarea definitivă a dreptului de port și folosire a armelor, celor prevăzute la punctele 9, 10 și 38;
f) retragerea definitivă a avizului prevăzut la art. 106 alin. (1), celor prevăzute la punctele 32-37.
28.06.2004 – 17.03.2008text inițial
Sancțiuni
(1) Contraventiile prevăzute la art. 132 se sancționează după cum urmeaza:
a) cu amendă de la 1.000.000 lei la 5.000.000 lei, cele prevăzute la punctele 1, 5, 16, 17, 18 și 30;
b) cu amendă de la 5.000.000 lei la 10.000.000 lei, cele prevăzute la punctele 2, 6, 7, 20 și 21;
c) cu amendă de la 10.000.000 lei la 20.000.000 lei, cele prevăzute la punctele 3, 4, 15 și 22;
d) cu amendă de la 20.000.000 lei la 50.000.000 lei, cele prevăzute la punctele 8, 11, 12, 13, 14, 19, 23, 24, 29 și 31;
e) cu amendă de la 50.000.000 lei la 100.000.000 lei, cele prevăzute la punctele 9, 10, 28, 34, 35, 38 și 39;
f) cu amendă de la 100.000.000 lei la 150.000.000 lei, cele prevăzute la punctele 25-27;
g) cu amendă de la 150.000.000 lei la 300.000.000 lei, cele prevăzute la punctele 32, 36 și 37;
h) cu amendă de la 300.000.000 lei la 500.000.000 lei, cele prevăzute la punctul 33.
(2) Urmatoarelor contraventii prevăzute la art. 132 li se aplică sancțiuni complementare, după cum urmeaza:
a) suspendarea dreptului de detinere a armelor pentru o perioadă de 6 luni, celei prevăzute la punctul 8;
b) suspendarea dreptului de port și folosire a armelor pentru o perioadă de 6 luni, celor prevăzute la punctele 11 și 14;
c) suspendarea dreptului de port și folosire a armelor pentru o perioadă de 12 luni, celor prevăzute la punctele 12 și 39;
d) confiscarea armei, celei prevăzute la punctul 23;
e) revocarea definitivă a dreptului de port și folosire a armelor, celor prevăzute la punctele 9, 10 și 38;
f) retragerea definitivă a avizului prevăzut la art. 106 alin. (1), celor prevăzute la punctele 32-37.
Ai o întrebare despre art. 133 din Legea 295/2004?
Agent Juridic îți explică articolul pe situația ta, cu trimitere exactă la textul în vigoare și la modificările lui.
Întreabă Agent Juridic gratuit